Chcete být výjimečné, originální a nepřehlédnutelné, ale nevíte si v nákupních centrech najít jedno jediné pěkné tričko? Máme pro Vás tip, jak mít takové, které nebude mít konkurenci. Inspirujte se naším postupem na batikování trička Savem.
Co všechno se dá batikovat Savem?
Nejen tričko, ale i polštářek či ubrus můžete zkrášlit pomocí vlastnoručně vyrobeného potisku na textil. Možná to zní náročně, ale nemusíte se obávat. Zvládne to každá žena a dokonce je více než možné, že si tuto činnost zamilujete. Takové tričko můžete použít i jako dárek pro kamaráda či kamarádku.
V článku Vám představíme postup pro batikování Savem "savování", jako příklad jsme si vybrali batikování trička Savem. V tomto pojmenování není žádný chyták, skutečně jde o využití dobře známého prostředku – Savo. Jeho podstatou je, že z tmavé textilie vytáhne barvu, a tím vytvoříte na tričku pěkný obrázek.
Batikování Savem - postup
Jako v každém návodu, ani v tomto postupu na batikování Savem nesmí chybět seznam pomůcek, které k vytvoření trička s vlastním motivem za pomoci Sava budete potřebovat:
- tmavé tričko (černé, tmavomodré, tmavozelené,...)
- rozprašovač se Savem,
- ochranné gumové rukavice,
- pevná podložka (deska, karton,...),
- šablony s motivy,
- papír,
- konturovací barvy na textil.
1. Výběr motivu na batikování trička Savem
Motiv si můžete vystřihnout z papíru, nebo můžete využít i předpřipravené šablony, které najdete v obchodech s kreativními potřebami. Je na Vás, zda si zvolíte tvar motýla, květu, motiv plemene psa, nebo jako motiv využijete živé listy ze stromů. Fantazii se při batikování meze nekladou a je zaručeno, že každé tričko bude originální.
2. Podložka, potřebná při batikování
Do vnitřku trička, které plánujeme batikovat, je potřebné vložit pevnou podložku, která zabrání tomu, aby bělidlo proniklo na zadní stranu trička.
3. Obložení trička papírem při batikování
Tričko je při batikování potřebné obložit papírem, kterým ohraničíte tu část, na které chcete vytvořit obrázek. Nechcete přece, aby bělidlo zabarvilo i další části trička či okolní prostředí.
4. Část "Savování" - batikování Savem
Když jste si už důkladně připravili prostředí, můžete začít s procesem „savování“. Na volné místečko, které je obklopené papírem přiložíte šablonu s motivem, který zastříkáme bělidlem - Savem. Postupně uvidíte, jak tričko na tomto kousku bledne. Šablonu z trička odstraníte a tričko necháte zaschnout.
5. Dokreslení batikovaného trička barvami
Pokud jste zvolili například motiv květu, můžete jej ještě zvýraznit barevnými konturami. Dokreslete mu lupeny a stopku. Takto domalujete detaily, které chybějí. Nezapomeňte, že na dokreslení je potřebné použít speciální fixy nebo barvy, které jsou vhodné i na textil. Jen takové se při praní nerozmažou a nevyperou.
Přečtěte si také článek o malování na textil: Vyrobte si doma tričko s potiskem. Víte, jak na to?
6. Studená voda a jemné praní trička po batikování
Posledním krokem v postupu na batikování Savem je, že po zaschnutí tričko opláchnete ve studené vodě. Následně, co se týká správného starání o batikované tričko, je vhodné jej prát v pračce maximálně na 30°C.