Bitmapa | Slovník pojmů | Dárečkyodsrdce.cz

Vážení zákazníci, dodání do Vánoc garantujeme u objednávek zadaných do 15.12.2024 (včetně).

Bitmapa

Pojmem "bitmapa" se označuje formát ukládání grafických dat v podobě obrazových bodů, nejčastěji se tímto způsobem ukládají fotografie. Bitmapové soubory bývají poměrně velké, velikost souboru závisí od rozměrů fotografie a barevné hloubky (počtu zobrazitelných barev).

Rozměr fotografie (označuje se také jako rozlišení) se u bitmapového souboru udává v obrazovcýh bodech "pixely", např. 2000 x 3000 px (zkráceně 6 Mpx, nebo 6 mil. px).

Rozlišení fotografie je důležité hlavně pro kvalitní tisk na větší rozměry. Obvykle se dá kvalitně tisknout, pokud na 1 mm rozměru výtisku připadá alespoň 5 obrazových bodů bitmapového souboru (například fotografie s rozlišením 2000 x 3000 px se dá kvalitně tisknout na rozměr 40 x 60 cm).

Barevná hloubka (počet rozlišitelných barev v soubotu) bývala v minulosti 8 bitová (256 barev) nebo 16 bitová (65536 barev), v současnosti je nejpoužívanější barevná hloubka 24 bitů (16,7 mil. barev), která zaručí kvalitní a věrné podání barev na výtisku.

Bitmapové soubory se obvykle zpracovávají pomocí grafických programů jako Adobe Photoshop, Corel PhotoPaint, IrFan, ale i pomocí jednoduchých součástí operačního systému Windows jako je Malování.

Bitmapové soubory se dají ukládat bez komprese (*.bmp, *.tiff) nebo s kompresí, která vždy znamená určitou (obvykle jen malou, ale nevratnou) ztrátu kvality fotografie. Nejznámější je typ *.jpg.